HEPİMİZ MERYEMİZ

 

hepimizmeryemiz

 

Bismillahirrahmanirrahim

Hepimiz Meryemiz başlığı altında, Kudüslü Kadına destek olmak ve onların sesini duyurmak için UKEAD derneğinin öncülük ettiği uluslararası kampanya çalışmaları, Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 4 dilde olacaktır. Kudüs’te yaşayan kadın, işgalci İsrail polisi ve Yahudi yerleşimler tarafından kötü muamele görüyor, zor şartlar altında yaşıyor ve türlü türlü işkencelere maruz kalıyor. Kontrol noktalarında teftiş, bekleme, alay, sorgulanma, gece baskınları, ev yıkımları, eşinin, oğlunun hatta kendisinin darp edilmesi, tutuklanıp hapsedilmesi, inandığı değerlere göre  yaşayamaması  bu sıkıntıların bir kısmı. Kudüslü kadınların birçoğu işgalin mermileriyle şehit oldular. Eşleri, evlatları şehit edildiler.

Geçtiğimiz günlerde işgal, öğrencilerin eğitim hakklarını tamamen ihlal ederek Kudüs’te ki UNRWA okullarını kapatma kararı aldı. Bu ihlaller, Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin birer sonucu olarak ortaya çıktı/çıkıyor.

Bu süreçte, Kudüslü kadına destek amaçlı dünyanın birçok ülkesinde, şehirlerinde çeşitli faaliyetler ve toplantılar gerçekleştirilecektir.

 

Buna binaen özellikle şu noktalara vurgu yapmak istiyoruz:

 

  1. ‘Hepimiz Meryemiz’ kampanyası bugünden itibaren başlayacak ve 2019 Nisan ayının ortalarında 2 gün sürecek uluslararası bir konferans ile son bulacaktır. Bu konferansta işgalci yönetimin Kudüs’te özellikle kadın ve çocuklara karşı ortaya koyduğu insanlık dışı tavrı tüm dünyaya göstereceğiz ve bu konuda vicdan sahibi insanları bir araya toplayarak bir cephe açacağız.
  2. Bütün devletleri; uluslararası hukuk, örf, yasalar ve semavi dinlerin kuralları ile güvence altına alınmış olan, kadın ve çocuk olmalarından kaynaklanan haklarını savunabilmeleri için başta Kudüslü kadın ve çocuklar olmak üzere tüm Filistin halkının yanında olmaya davet ediyoruz.
  3. Tüm insan hakları ve hukuk savunucularını, Kudüs’teki Filistinli kadınlara yönelik uygulamalarından dolayı işgalci İsrail hakkında iddianameler hazırlamaya ve hukuk alanında mücadele etmeye davet ediyoruz.
  4. Tüm Müslüman sivil toplum kuruluşlarını ve uluslararası kadın kuruluşlarını, ortak faaliyetler, konferanslar ve seminerlerle işgalci İsrail’in Filistinli kadına Kudüs’te ve Filistin’in diğer şehirlerinde maruz bıraktığı çirkin uygulamaları tüm dünyaya anlatarak Filistinli kadının yanında durmaya davet ediyoruz.

 

Sizde Kudüslü kadınlara destek olabilmek ve onları yaşadıkları bu zor durumdan kurtarabilmemiz için bağışta bulunabilirsiniz

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir